Allahümme Barik Duası

Paylaş
 

Allahümme Barik Duası namazlarda oturunca Allahümme Salli Duasından sonra, Rabbena Dualarından önce okunur. İçeriği itibari ile Allahümme Salli Duası ile benzerlik gösterir. Tek farkı “Salli” sözcüğü yerine “Barik” yani bereket kelimesi kullanılmış olmasıdır.

Allahümme Barik Duasında Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve ümmetine tıpkı Hazreti İbrahim ve ümmetine bereket verildiği gibi bereket verilmesi istenilmektedir. Bilindiği üzere Hazreti İbrahim (as)’in soyundan birçok peygamber ve evliya yetişmiş, şeriatı ile yüzlerce yıl amel edilmiş, dini yeryüzünün bir çok beldesine yayılmıştır.

Bu dua ile Peygamberimiz (sas) ile gelen dinin de dünyanın dört bir yanına yayılması, Peygamberimizin izinden giden nesilden evliyalar, yüce şahsiyetler çıkması, ümmetin çok ve nitelikli olması istenilmektedir. Bereket sözcüğü sayıca kalabalık olmaktan ziyade, marjinal faydası yüksek, işe yarar, hayırlı manalarına gelmektedir.

Allahümme Barik Duası

 

Allahümme Barik Duası Arapça Okunuşu: Allâhümme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allahümme Salli Duası Türkçe Anlamı: Ey Allah’ım! İbrâhîm’e (as) ve ümmetine hayır ve bereket verdiğin gibi, Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) ümmetine de hayır ve bereket ver. Muhakkak Sen övülen ve şanı büyüksün.

Kıble
Bu yazı 1215 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak