Allahümme Salli Duası

Paylaş
 

Allahümme Salli duası namazlarda oturunca Ettehiyyatü duasından sonra okunur. İçeriği itibariyle Peygamberimiz (sas) ve ümmetine yardım ve rahmet edilmesi talep edilir. Bu duada iki adet kavramın iyi bilinmesi çok önemlidir. Birincisi “salli” kavramıdır. Salli sözcüğü yardım, destek, bağışlama, rahmet gibi kavramları içine almaktadır. Bu sözcük ile Peygamberimize ve Onun yolundan gidenlere yardım etmesi için Allah’a (cc) dua edilmektedir.

İkinci kavram ise “al” sözcüğüdür. Bu sözcük aile, onunla birlikte olanlar manasını taşımaktadır. Müminler birbirinin kardeşi olduğuna ve topyekün O’nun yolundan gittiğine göre bu duada “al” ile kast edilen tüm Müslüman ümmetidir.

Yani Allahümme Salli Duası ile Peygamberimize ve Onunla beraber olan, onun yolundan giden, kalbinde Allah Peygamber sevgisi olanlara rahmet ve yardım edilmesi, destek olması için Rabbe yalvarılmaktadır.

Allahümme Salli duasında Hz. İbrahim (as)’ın ismi de zikredilerek, “İbrahim ve Onun yolundan gidenlere rahmet ettiğin gibi Muhammed (sas) ve ümmetine de rahmet et” denilmektedir. İbrahim aleyhisselamın isminin özellikle bu duada yer almasının sebebi Onun soyundan nice peygamberler gelmiş olması ve ümmetinin kalabalık olması gösterilebilir. İbrahim aleyhisselam ile getirilen şeriata göre yüzlerce yıl Allah’a ibadet edilmiş, dünyanın dört bir yanına dini buyruklar ulaşabilmiştir.

Allahümme Salli Duası

 

 Allahümme Salli Duası Arapça Okunuşu: Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

 Allahümme Salli Duası Türkçe Anlamı: Ey Allah’ım! İbrâhîm’e (as) ve ümmetine rahmet ettiğin gibi, Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) ve ümmetine de rahmet eyle. Muhakkak Sen övülen ve şanı büyüksün.

Kıble
Bu yazı 1292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak