Dua Nedir ?

Paylaş
 

Duanın sözlük anlamı “çağırmak, seslenmek, davet etmek, istemek ve yardım talep etmek” olup dini terim olarak Rabbin büyüklüğü karşısında kulun zayıflığını ve acziyetini dile getirmesi, huşu ve minnet duyguları ile Allah’ın lütuf ve yardımını, dünyevi ve uhrevi nimet ve iyilikler vermesini istemesini ifade eder.

Dua ile insan Allah’tan üzerindeki sıkıntı, dert ve belayı gidermesini, günah, hata ve kusurlarını bağışlamasını diler, yalvarıp yakarır.

Dua aynı zamanda kulun Rabbine hâlini arz edip niyazda bulunması demektir.

Dua kavramı içeriğinde “saygı”, “Allah’ı anma”, “ta’zîm”, ”zikir”, “çağrı”, “istekte bulunma”, “nidâ” ve “istiâne” kavramlarını barındırır.

Dua, kısıtlı kabiliyetlere sahip olan ve faniliğinin farkına varan insanoğlunun mutlak ve sonsuz güce ve her şeyi yapabilme imkanına sahip olan Allah’a yönelip derdini açması, kendi küçüklüğünü, Rabbinin uluhiyetini belirtmesi, meramını iletmesidir. Dua yolu ile Rab ile kul arasında bir bağ kurulur.

Ellerini açıp huşu ile dua eden kul içinde bulunduğu zayıflığın ve çaresizliğin fakındadır, bunun tersine Allah’ın kudretinin de bilincindedir. Bilir ki mevcut çaresizliğine rağmen sonu gelmez arzularının ancak Allah’ın lütfu ve inayeti ile gerçekleşmesi mümkündür. Bu bilinçle

yapılan dua kulun Rabbine olan inancının, güveninin ve O’na teslim oluşunun bir göstergesidir. İşte bundan dolayı Peygamberimiz (s.a.s.);

Allah’a duadan daha değerli bir şey yoktur” buyurmuştur.

(İbn Hıbban, Ed’ıye, No: 870; Ahmed, II, 362; Tirmizi, De’avat, 1; İbn Mace, Dua, 1)

Kıble
Bu yazı 5340 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Uğur dedi ki:

    ALLAH razı olsun.

  2. Deniz Kaynak dedi ki:

    Allah razı olsun.. Dua Allaha karşı istek, dilekler için açıla kapıdır.

  3. Necla Kara dedi ki:

    Dua rabbimize en yakın olduğumuz zamandır. Allah bizi duasız bırakmasın…

Bir yorum bırak