Duanın Önemi

Paylaş
 

Dua etme güdüsü, tüm insanlarda dünyaya gelişlerinden itibaren mevcut olan bir dürtüdür. Bundan dolayı yeryüzünde nereye gidilirse gidilsin tüm din ve kültürlerde dua ve benzeri uygulamalar mevcuttur. Çünkü insanda başa çıkamayacağı hadiselerle karşılaştığında kendinden üstün varlıklardan yardım dileme ihtiyacı vardır. Özellikle, üzüldüğü, başı sıkıştığı ve darboğaza girdiği anlarda Rabbine sığınmak, derdini ona açmak ister. Aynı şekilde minnetini ve saygısını da ifade etmek ister.

İnsan dua edince belirgin bir rahatlama hisseder. Muradının gerçekleşeceğine inanır. Dua etmek bu yönüyle psikolojik sıkıntıları bertaraf etmede etkilidir.

Ama dua sadece insanı rahatlatan bir şey değildir. Dua etmek Allah’ın emridir.

Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin.” (A’râf, 7/55; bk. En’âm, 6/63) “Korkarak ve umarak O’na dua edin.” (A’râf, 7/56)

Gibi ayetlerle dua edilmesi emredilmektedir.

Allah katında çok değerli olan dua kul için bir ibadettir. Rabbimiz duamıza kıymet verir. “Dua, ibadetin özüdür.” (Tirmizî, De’avât, 1), ve “Allah katında duadan daha şerefli bir şey yoktur.” (Tirmizî, De’avât, 1; İbn Mâce, Dua, 1) gibi hadisi şeriflerde bu durum vurgulanmaktadır.

Duayı insanoğlu için değerli kılan bir husus ise duanın her zaman kullanılmaya hazır bir araç veya bir silah olmasıdır. “Dua, mü’minin silahıdır, dinin direğidir, göklerin ve yerin nurudur.” (Hâkim, De’avât, No: 1812; Heysemî, Ed’ıye, 5, No: 17198) hadisi şerifi bunu ifade eder. Dua ederek rahmet hazinelerinin kapısını tıklatırız ve Rabbimizde bize ihsanda bulunmasını isteriz.

Belki de hepsinden de önemlisi duanın kul ile Allah arasında bir iletişim yolu olmasıdır. Kul dua vasıtasıyla araya herhangi bir araç koymadan Rabbi ile görüşebilir, halini ona arz edebilir.

Kıble
Bu yazı 1472 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Yahya Kaan dedi ki:

    Herkesin bu içeriği tamamen okumasını tavsiye ederim. bütün ihtiyaçlarınız için elleriniz Açın Rabbimize yalvarın dualarınız kabul olacaktır inşallah

Bir yorum bırak