Ezan Duası

Paylaş
 

Ezan sadece bir dini sembolden ibaret değildir. Milli şairimizin değimiyle şehadetleri dinin temeli olan ezan bir ülkede İslam’ın hakim olduğunu ve bu ülkede Müslümanların emin bir şekilde açıktan ibadet edebileceklerini gösterir.

Ezan Müslümanları dinin direği olan namaza çağırır. Gözü namazda olanların kulağına hoş bir nida olarak gelir. Peygamberimiz (sas) ezan okuyan sahabiye “Rahatlat bizi ey Bilal!” diyerek ezanın ne ifade ettiğini aksettirir.

Aslında ezan yukarıda sayılan özelliklerinin yanında Müslümanlara dua etmek için çok özel bir zaman dilimi de oluşturur. Öyle ki bu zaman diliminde edilen dua reddedilmez.

Hadisi şeriflerde;

Namaz için ezan okunduğu zaman sema kapıları açılır ve yapılan dualar kabul olur.” (Ebu Ya’la, Zikir ve Dua, No: 4072)

Ezan okunduğunda, sema kapıları açılır ve dualar kabul edilir. Kamet getirildiğinde dua reddedilmez.” (İbn Ebi Şeybe, Dua, 17, No: 29239)

Buyurulmaktadır.

Bir gün Peygamberimiz (sas)

Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilmez” buyurdu. Bunun üzerine sahabe; “Ey Allah’ın elçisi! Ne dua edelim?” diye sordular. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Allah’tan dünya ve ahirette âfiyet / sağlık isteyiniz” buyurdu. (Tirmizi, De’avat, 129; bk. Ebu Davud, Salat, 35)

Hadisi şeriflerde yer aldığı üzere Resulü Ekrem efendimiz (sas) ezan ile kamet arasında yapılacak duanın makbul olduğunu belirterek Allah’tan dünyada ve ahirette afiyet ve sağlık istenmesini buyurmuştur. Bir başka hadisi şerifte yer alan dua daha kapsamlıdır ve ezan duası olarak okunmaktadır.

 

Okunuşu: “Allâhümme Rabbe hâzihi’d-da‘veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete veb’ashü makâmem-mahmûdeni’l-lezî va’adteh.”

Anlamı:Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammed’e vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu, vaat ettiğin Makam-ı Mahmûd üzere dirilt” derse, ona kıyâmet günü mutlaka şefaatim helal olur.”  (Buhârî, Ezân, 8; Ebû Dâvûd, Salât, 28)

Kıble
Bu yazı 1557 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak