Hamile Kalmak İçin Dua

Paylaş
 

Evlendikten sonra her çift çocuk ile yuvasını süslemek ister. Bazen çocuğun olması gecikir. İmtihan dünyasında yaşıyoruz. Rabbimiz bazen sabrımızı bazen de şükrümüzü dener, kulunu her şekilde sınar. Çocuğun olmaması da bunlardan biridir. Yüce Allah (cc) kulunu çocuk ile sınar, bu şekilde dua etmeye teşvik eder.

Hamile kalmak isteyen bayanlar, evlat isteyen beyler çocuk olması için Zekeriya (as)’ın yaptığı dua ile Allah’tan çocuk isteyebilirler. Kuran’da geçen dualar diğerlerine göre daha makbuldür. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanların, neslim kesilmesin diyen beylerin Kuranı Kerimde geçen ve aşağıda verilen duayı ısrarla okumalarını tavsiye ediyoruz.

                 Hamile Kalmak İçin Okunacak Dua

Zekeriya Peygamberin Duası

Okunuşu:Rabbi hebli milledunke zurriyyeten tayyibeten inneke semi’uddu’âi.

Anlamı:“Ey Rabbim! Bana katından temiz bir soy ihsan eyle, şüphesiz sen duayı işitensin!” (Al-i İmran, 3/38)

 

Zekeriya aleyhisselam ve eşi bu duayı yaptıklarında epeyce yaşlı idiler. Çocuklarının olması mümkün görünmüyordu ama ısrarlı dua etmeleri sonucunda Allah (cc) onlara Yahya aleyhisselamı verdi. Bu da demek oluyor ki kainatı sebepler dairesinde yaratan ve idare eden yüce Yaratıcı sebeplerin de sahibidir, olmasını istediği şeyin sebebini de halk ediverir. Nitekim kısır sayılan bireyler olan hazreti Zekeriyya ve karısı çocuk sahibi olmuşlardır. Kuran’da bu durum şu şekilde belirtilmektedir:

“Zekeriyya’yı da an. O, Rabbine “Rabbim ! Beni tek (yalnız başına çocuksuz) bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın (her şeyim sana kalacaktır)” (Enbiya, 89)

“O’nun duasını da kabul ettik ve O’na Yahya’yı armağan ettik, eşini de kendisi için çocuk doğurmaya elverişli bir hale getirdik. Gerçekten bütün bu anlatılan şahıslar, hayır işlerinde koşuşup yarışırlar. Umarak, korkarak bize yalvarır ve derin saygı gösterirlerdi.”(Enbiya 90)

Kıble
Bu yazı 1497 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak