Kul hakkı tövbe ile affolur Mu ?

Paylaş
 

Kainatı yaratan ve bize kulluk görevi veren Müslümanların Allah’ın  (cc) hesap günü kul hakkı dışındaki günahlarını affedebileceğini Kuranı Kerim ve hadislerden anlıyoruz. Affedebileceği demek kesin affedeceği manası taşımamaktadır. Allah bağışlayıcıdır. Ancak bağışlanma talep etmeyen veya günahlardan kurtulmak için herhangi bir çaba göstermeyen birini bağışlar mı ?

Şirk de Allah’ın bağışlamayacağı günahlar arasındadır. Çünkü şirke giren kafir olur. Şirke girmeyen günahkarların bağışlanma ihtimali ise tövbeye yöneldikleri ve kendilerini düzeltmek için niyet ve çaba gösterdiği sürece vardır.

Günahlar içinde kul hakkını diğerlerinden ayrı tutmak gerekir. Çünkü kul hakkını Allah değil kimin hakkına girildi ise ancak o kişi affedebilmektedir. Meşhur bir sözde ifade edildiği gibi gönül Allah’ın tahtıdır. Kim onu yıktı ise vay haline..

Peki yine de kul hakkından kurtuluşun hiç mi ümidi yok derseniz. Gidilebilecek birkaç yol var. Bunlardan en önemlisi ve ilk önce denenmesi gereken yol kimin hakkına girildi ise hakkını ödeyip helalleşmeyi istemektir.  Kul hakkı maddi olarak ödenebilecek bir şey ise nispeten kolaydır helalleşmek. Zararı fazlası ile tazmin edip helalleşme istersiniz. Fakat manevi olarak kalp kırılmış ise telafisi daha zordur. Çünkü gönül kırgınlığının çoğu zaman parayla pulla telafisi mümkün olmaz. “Dal rüzgarı affetmiştir ama kırılmıştır bir kere..” diye bir söz vardır. Böyle durumlarda helalleşme olsa bile ilişkiler eskisi gibi olmayabilir. Mümkün mertebe gönül kırmamaya çalışmak gerekir.

Bir de maddi ve manevi kul hakkının birlikte olduğu durumlar vardır. Bir arkadaşı zamanında zarara sokup birkaç sene sonra neden olduğunuz zararı veya çoktan ödemeniz gereken bir borcu ödemiş olabilirsiniz. Bu takdirde kul hakkının maddi boyutunu ödeseniz de manevi olarak borcunuz baki kalır. Çünkü arkadaşınızın yaşadığı stres, sıkıntı yanına kar kalmıştır. İş işten geçtikten sonra ödenen borç yatsı ezanı okunurken “buyur öğle yemeğine ” demek gibidir.

Söz dönüp dolaşıp keşke yapmasaydık mevzuuna geliyor. Tövbe duası işte bu yüzden önemlidir. Olan olmuş, olanın telafisi güç olsa da hiç olmazsa yeni cürümler işlememek için yeni bir başlangıçtır tövbe. Yaptıklarından pişman olmak en azından gelecek zamanlarda daha dikkatli olmayı sağlar.

Kul hakkının bir de affı imkansıza yakın olan türleri vardır. Mesela tanımadığın kişilerin hakkına girmek bu kabildendir. İnsan hiç tanımadığı kişinin hakkına nasıl girerseniz biraz düşündüğünüzde cevabını kolayca bulabilirsiniz. Kamu görevini yaparken ihmalkar davranmak, kamudan çalmak, sosyal medya iftiralarına katılmak sizin ömrünüz boyunca elde ettiğiniz sevabı alıp götürebilir. Bu tür kul haklarının ödenmesi de mümkün değildir hem de çok kişinin hakkına kısa bir zamanda girildiği için tehlikelidir. Peygamberimiz (SAS) bu tür günahları işleyenler için müflis tanımını yapmıştır. Bir kişi namaz, oruç, zekat, hac gibi görevlerini tam olarak yapsa bile bu tür günahları işlediği takdirde hesap gününe elinde avucunda ne varsa kul haklarına dağıtıp sevap hanesi bomboş kalacaktır. Allah bizi böyle bedbahtlardan eylemesin.

Sosyal medya üzerinden işlenen kul hakları ise kolaylıkla çok kişinin hakkına girilebilmesi bakımından tehlikelidir. Basit bir paylaşımdaki dedikodu, iftira cümlesini retweet etmek, başkalarıyla paylaşmak bir saniye sürmektedir. Böylece bir saniyede bir kişiyi milyonlara rezil edebilmek mümkündür. Gerçek hayatta dedikoduyu birkaç kişiye yayabilirken, interneti TV’yi kullanarak çok daha fazla kişiye gıybeti yaymak mümkündür. Demek ki interneti kullanırken çok dikkatli olmalıyız.

Kul haklarının çeşitleri çoktur. Bunları siz de bilirsiniz. Önemli olan telafisi güç olan bu günaha nasıl girilmez, onun çaresine bakmak, kul hakkına girildi ise kurtuluş yollarına bakmaktır. Kul hakkına giren ve helalleşme olanağı bulamayan kişilerin önünde birkaç yol vardır.

İlki kendisi ve kul hakkına girdiği kişi için istiğfar etmek. Kişi kendi günahı için tövbe eder ve bir daha işlememeye azmeder. Rabbimizin hazineleri tükenmez, O kerimdir, rahmandır, rahimdir. Yani bağışlayıcı ve cömerttir. Dilerse hesapsız nimet ve iyilik verir. Dürüst ve halis bir şekilde doğru yola girmeyi ve kul hakkına girmemeyi isteyen ve bu yolda ilerleyen kişiye Rabbimiz günahları terk ettiği için vacip sevabı verir, bu sevapları da kul haklarını ödemek için kullanabilir.

Kul hakkına girilen kişi için istiğfar edilirse, Rabbimiz belki o kişinin günahları bağışlayabilir. Çünkü gıyabında yapılan dua etkilidir. Madem ki kul hakkını ödeyemiyoruz, o kişiye bu şekilde iyilik yapabiliriz.

Madem ki kul hakkı özellikle de kamu hakkı kolay kolay ödenmiyor, öyle ise bol bol iyilik işlemeliyiz ki öbür tarafta günahımıza karşılık sevaplarımız olsun.

Aşağıda bana göre en tehlikeli kul hakları sayılmıştır.

Adam öldürmek: Bunun telafisi neredeyse yoktur. Şiddetli bir günahtır.

Torpil yapmak, yaptırmak: Adalet sisteminin bozulmasına çakıl taşı kadar bile katkı yapmak tüm vatandaşların hakkına girmek demektir. Özellikle torpille işe girmek ömür boyu haram para yemek demektir.

Sosyal medya iftira, dedikoduları: Bir tık ile helalleşemeyeceğiniz kişilerin hakkına girilmektedir.

Kamu görevini ihmal etmek ve yolsuzluk: Çoğu zaman periyodik olarak işlendiği için ve tüm vatandaşları etkilediği için tehlikelidir.

Gasp, tecavüz ve hırsızlık gibi günahlar: Bu günahlar hem Allah’tan af, hem de kuldan helalleşme gerektirir. Şiddetli günahlardandır.

Kıble
Bu yazı 2641 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Nature dedi ki:

  Kul Hakkının öteki dünyada kesinlikle hiçbir şekilde telafisi yoktur. Siz siz olun kesinlikle kul hakkına girmeyin Allah Kuranda ne yaparsan yap ama asla benim karşıma Kul hakkından gelme demiştir. Bu yüzden bu dünyada 1 lira bile birinin kul hakkına girerseniz öteki dünyada cennete gitme şansınız çok zayıf kimsenin kul hakkına girmeyin hakkınıza razı olun.

 2. Giresun haber dedi ki:

  Kul hakkı ve faiz ikisi de başlı başına tövbeyle af olacağını sanmıyorum. Zaten kutsal kitapta da yeri var. kul hakkıyla huzuruma gelmeyin diyor. Çünkü kul hakkı kul ile Allah arasında değil, kul ile kul arasındadır.

 3. Yasir dedi ki:

  Teşekkurler Hocam

 4. ömer nuri tektaş dedi ki:

  Allah kuranda şirk dışında tüm günahları affedebileceğini söylüyor. dikkat etmek lazım 🙂

 5. Seka dedi ki:

  Teşekkürler harika bir paylaşım olmuş bloğunuzu severek takip ediyorum çalışmalarınızın devamını dilerim…

 6. Aycan Tatar dedi ki:

  farkında olmadan yaptığımız gıybetler bile kul hakkı. bu yüzden gıybet yapmamaya özen göstermek çok iyi olur.

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir