Namaz Surelerinin Sırası

Paylaş
 

Kuran-ı Kerim’in ilk suresi Fatiha, son suresi Nas suresidir. Fatiha suresinden Nas suresine doğru bir sıralama vardır. Dolayısıyla namazlarda bu sıraya uyularak kıraat edilmesi gereklidir. Bu sıraya aykırı şekilde okuma bazı durumlarda mekruh olmaktadır.  Bununla ilgili olarak (Büyük İslam İlmihalinde kayıtlı olan) aşağıdaki kaidelere dikkat edilmelidir:
a- Namazın bir rekâtında bir sûre, diğer rekâtında da arada iki veya daha ziyade bulunmak üzere aşağıya doğru başka bir sûre okunması mekruh değildir. Fakat arada bir sûrenin bulunması mekruhtur. Ancak terk edilen bu sûre, önce okunan sûreden en az üç âyet mikdarı uzun bulunuyorsa mekruh olmaz. Örneğin, ilk rekatta Fil suresi okundu ise ikinci rekatta Kureyş suresi yahut Kevser suresi ve aşağısı okunmalıdır. Maun suresini okumak mekruh olacaktır.
b- Namazda bir sûrenin bir âyetinden arada en az iki âyet bulunmak üzere diğer âyetine geçmek mekruh değildir. Fakat iyisi, bir zaruret olmadıkça geçmemektir.
c- Bir rekâtta iki sûreyi toplayarak okumakda kerahet yoktur. Ancak arada bir veya birkaç sûre bırakılmış olursa mekruh olur. Bununla beraber farz namazlarda böyle iki sûrenin bir rekâtta toplanmaması daha iyidir.
d- Zaruret olmadıkça, bir rekâtta bir âyetten diğer âyete geçmek mekruhtur. Aralarında üç âyet dahi bulunsa böyledir. Eğer yanılarak böyle bir geçiş yapılmış olur da sonra hatırlanırsa, bu âyetler sıraları üzere yeniden okunur.
Birinci rekâtta “Nas” sûresi okunsa, ikinci rekâtta da bu sûrenin okunması uygun olur. Çünkü tekrar etmek, geriye dönüp okumaktan daha iyidir. Ancak hatim ile namaz kılan bir kimse, birinci rekâtta “Muavvizeteyn” sûrelerini okumuş ise, ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra Bakara sûresinden bir mikdar okur.
e- İkinci rekâtta, birinci rekâtta okunan sûrenin üstündeki sûreyi okumak mekruhtur. Kasden yapılmazsa mekruh olmaz. Bununla beraber okunmaya başlanmış ise terk edilmemelidir. Bunun nafile namazlarda mekruh olmayacağını söyleyenler de vardır. Örneğin ilk rekatta Felak suresini okuyan kimse ikinci rekatta İhlas suresini okuması gibi.

Namazda Okunan Zamm-ı Surelerin sırasının bilinmesi açısından Fil Suresi ile Nas Suresi arasını sizler için aşağıya çıkarıyoruz:

105. Fil
106. Kureyş
107. Mâun
108. Kevser
109. Kâfirûn
110. Nasr
111. Leheb
112. İhlâs
113. Felak
114. Nâs

DETAYLI BİLGİ; http://www.namazsuresi.com/namaz-hocasi/namaz-sureleri-sirasi.html

Kıble
Bu yazı 766 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak