Namaz vakitleri nasıl belirlenir?

Paylaş
 

Namaz vakitleri, dünyanın her yerinde bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle yaşadığınız yerin namaz vakitleri başka yerlerden genellikle farklı olmaktadır.  Peki neden namaz vakitleri farklılık gösteriyor? Saatler neye göre belirlenir?

Şehir çapında bakarsak genellikle bir ülkede bulunan şehirlerin namaz saatleri arasında birkaç dakikalık farklar bulunsa da bu durum dünya çapında farklıdır. Bu nedenle insanlar seyahate gittikleri zaman namaz konusunda sorun yaşayabilmektedir. Sorun yaşanmaması için gidilen şehrin namaz vakitlerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. İlk olarak namaz saatlerinin neden farklı olduğundan ve nasıl değiştiğinden bahsedeceğiz.

Namaz Saatleri Nasıl Belirlenir?

Başta da söylediğimiz gibi namaz saatleri neredeyse her şehirde farklı olmaktadır. Ayrıca bu saatler aynı şehirde de her gün değişebilmektedir. Eskiden namaz saatlerini öğrenmek zordu fakat günümüzde internet sayesinde istediğiniz bölgedeki namaz saatlerini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi günde 5 vakit namaz kılınmaktadır. Bu namazlar için de belirli bir başlangıç ve bitiş vakti olmaktadır. Namazların mutlaka belirlenen vakitler arasında kılınması gerekmektedir. Belirlenen vakitler arasında kılınmazsa, geçersiz sayıldığı söylenmektedir.

Namaz vakitlerini belirleyen temel durum Kur’an-ı Kerim’dir ve belirleyen kişinin Peygamber Efendimiz(S.A.V) olduğu söylenmektedir. Cebrail (a.s) namazların vakitlerini Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) göstermiştir ve “işte bu iki vakit arasında geçen süreler namazların vakitleridir” cümlesini söylemiştir. Daha sonra da bu saatler arasında namaz kılınmaya başlanmıştır.

Vakitlere genel olarak bakacak olursak öncelikle sabah namazından bahsedeceğiz. Sabah namazı fecrin doğması ile başlar ve güneşin doğması ile sona erer. Öğle namazının ise güneş tepe noktasından batıya doğru geçerken, ikindi vaktine kadar kılınması gerekmektedir. İkindi namazı, ikindinin ilk vaktinde başlar ve güneş batıncaya kadar devam eder. Akşam namazı, güneşin batmasının ardından başlar ve şafağın sona ermesi ile biter. Son olarak yatsı namazı ise şafağın kaybolması ile başlayarak, gece yarısı sona erer. Yani namaz saatleri güneşin doğuşu, batışı ve dünyanın hareketlerine göre belirlenmiştir.

İstanbul ezan saatleri

İstanbul’da da yukarıda bahsettiğimiz durum geçerlidir. Yani güneşle beraber başlayarak gece yarısına kadar 5 vakit namaz tamamlanır. Ancak şehrin kalabalığından bu durumları belirli bir saat olmadan takip etmek oldukça zordur. Bu nedenle sizlere İstanbul namaz vakitlerinden bahsedeceğiz. Böylece belirlenen zamanlarda namazlarınızı kılarak sevaplarınızı yerine getirebilirsiniz.

İstanbul’da imsak 5.16 civarında, güneşin doğuşu 6.45 civarında, öğle vakti 13.15 civarında, ikindi 16.45 civarında, akşam 19.35 civarında ve yatsı da 20.56 civarında gerçekleşmektedir. Tabi bu saatler ortalama saatlerdir. Yani bu durum günden güne değişmektedir. Yazları gündüzler daha uzun olduğu için ve kışları da geceler daha uzun olduğu için bu saatlerde farklılık görülebilir. Çünkü güneşin doğuş ve batış saatleri değişmektedir. Güneşin doğuş ve batış saatlerinin değişmesi sabah ve akşam namazlarının saatlerini değiştireceği için tüm vakitler bu durumdan etkilenecektir. Bu da saatlerin dakika olarak değişmesine neden olacaktır.

İzmir ezan saatleri

Ezan saatleri, bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise güneşin doğuşu ile alakalıdır. Güneşin doğduğu saate göre farklı yerlerdeki namaz vakitleri farklı olabilmektedir. Şimdi ilk olarak İzmir ezan saatlerini inceleyeceğiz.

İzmir namaz vakitleri

İzmir, ülkemizin batısında yer almaktadır. Bu nedenle de güneş doğu illerine göre daha geç doğmaktadır. Bu da namaz saatlerinin farklı olmasına neden olmaktadır.

İzmir için namaz vakitlerini, 5 farklı vakte göre inceleyeceğiz. İlk olarak imsak vaktinden başlayalım. İzmir’de imsak vakti 5.30 civarındadır. Farklı gün ve mevsimlere göre bu saat birkaç dakika farklılık gösterebilmektedir. İzmir’de güneşin doğması ise ortalama olarak 6.55 sularında gerçekleşmektedir. Bu saat de yine farklı günlerde değişebilmektedir. Güneş’in en tepede olduğu öğle vakti ise İzmir’de 13.23 civarında olmaktadır. Güneşin batmasına kadar devam eden ikindi vakti ise 16.52 saatlerinde gerçekleşmektedir. Güneşin batışından sonra gelen akşam vakti ise 19.40 sularındadır. 20.57 ise yatsı vaktini göstermektedir.

Eğer İzmir’de yaşıyorsanız, namaz saatlerini verdiğimiz saatlere göre belirleyebilirsiniz. Ancak günden güne değişen ezan saatlerine mutlaka internetten ya da ezan vakitlerinin bulunduğu takvimlerden güncel olarak öğrenmelisiniz. Çünkü 1-2 dakika bile namaz vakitleri için çok önemlidir. Bu nedenle tam saati öğrenmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Ankara ezan saatleri

Namaz vakitleri, güneşin doğma ve batma zamanlarına göre belirlenmektedir. Günde 5 kere kılınan namazlar, farklı şehirlerde farklı saatlerde kılınabilmektedir.

Ankara namaz vakitleri

Ankara çapında baktığımızda da bu durumun aynı olduğunu görebiliriz. Hem farklı şehirlere göre hem de bir önceki güne göre Ankara namaz saatleri farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bazı saatlerden bahsedebiliriz. Bu saatler, tüm günlerin ortalaması alınarak oluşturulmuştur ve diğer günlerde de birkaç dakika fark ile namaz saatleri aynı olmaktadır.

Ankara’da imsak vaktı 05.05’te başlamaktadır. Güneşin doğuşu ise ortalama 6.30 civarında gerçekleşmektedir. Öğle vaktinin 13 sularında başladığı Ankara’da akşam vakti ise 19.18 olmaktadır. Son olarak yatsı vaktinin zamanı ise 20.30 civarıdır. Ancak bu saatlerin tamamı her gün farklılık gösterebilmektedir. Bu durum biraz mevsimlerle de alakalıdır. Kış saatleri ve yaz saatleri farklı olduğu için, namaz saatleri de bu mevsimlerde farklı olabilmektedir. Bu nedenle her zaman namaz kıldığınız saat, dakika farkı ile değişiklik gösterebilmektedir. Bahsettiğimiz duruma dikkat ederseniz, namaz vakitlerini de kaçırmamış olursunuz.

İl il namaz vakitleri ve ezan saatleri için Star Gazetesi sayfasını tıklayın http://www.star.com.tr/namaz-vakitleri/

Kıble
Bu yazı 1387 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak