Nazar boncuğu göz değmesini önler mi?

Paylaş
 

Nazar boncuğu ile nazardan korunulabilir mi ?

Ülkemizde nazardan korunmak için kullanılan yöntemlerden en revaçta olanı nazar boncuğudur. Nazar boncuğu kullanılmasının en önemli sebebi dikkati gözlerden başka yöne çekmek, dikkat dağıtmaktır. Bu şekilde nazardan korunulacağına, en azından tesirinin zayıflatılacağına inanılır. Acaba bu doğru mudur ? Nazar boncuğu takmayla nazardan koruma sağlanır mı?

Mantıki çerçeveden bakıldığında çıkış yolu doğru gibi görünse de yeterli sayılmayacak bir tedbirdir bu. Çünkü nazar değecek kişi nazar boncuğundan bile albenili değilse zaten nazar değmez. Öbür yandan güzel bir bebek gördüğünüzde dikkatinizi ilk önce nazarlığın çekme ihtimali düşüktür.

Yine de nazar boncuğunun insanın içini ferahlatma etkisi vardır. Evhamı giderir. Tabi giderebilirse. Nazar boncuğu ile nazardan korunulacağını düşünüyorsanız sorun yok. Ya öyle düşünmüyorsanız ? O zaman nazar boncuğunu boşa takıyorsunuz demektir. Çocuğunuza, kendinize veya sevdiğinize göz değmesini istemiyorsanız dikkat çekici giyinmemek daha uygun bir formül değil midir?

Nazar boncuğu bebeği korur mu

En çok bebeklere nazar değer

Bebeğinizi allayıp pullayıp, ondan sonra da nazar boncuğundan medet ummak doğru mudur ? Konunun bir başka yönü de her konuda olduğu gibi nazar konusunda da medet umulacak yegane varlığın Allah (cc) olduğudur. Diyanet İşleri Başkanlığı göz değmesine karşı nazar boncuğu takmanın hurafe olduğunu, nazar duası okumanın ve abdest almanın gerektiğini söylemektedir.

Bebekleri süsleyip nazar boncuğu takarak yabancılara servis etmek şu manaya da gelebilir “O kadar güzel bir bebeğim var ki nazar değmemesi için nazar boncuğu bile taktım !” Sizce bu nazar değme ihtimalini artırmaz mı ?

Mavi gözlülerin daha mı çok nazarı değer ?

Bunu ispatlayan herhangi bir veri yok. Bununla birlikte Çek Cumhuriyetinde bulunan Charles Üniversitesi göz renkleri ile ilgili bir deney yapmış. Deneklere insanların fotoğrafları gösterilerek algıları ölçülmüş. Neticede kahverengi renkli gözlü insanlara mavi gözlülerden daha fazla güvenildiği görülmüş. Yani insanlarda yeşil ve mavi gözlülere karşı bir güvensizlik var. Bu niye böyledir, bilimsel açıklaması yok ama mavi gözlülere karşı sadece bizim toplumumuzda değil başka ülkelerde de olumsuz bir algı var. Belki bu mavi gözlülerin nazar değirmeye yatkınlığındandır, belki de değildir henüz bilmiyoruz.

Nazar boncuğu nazardan korur mu?

Bunun bilimsel bir açıklaması yok. Nazar boncuğunun rengi parlak ve ten rengine kontrast oluşturduğu için bakışların kuvvetini kendine çekebileceği varsayılıyor. Böylece ilk bakışın sarsıcı etkisi azaltılmak isteniyor. Bu bir varsayım, bilimsel dayanağı yok. Nazar boncuğu fayda eder mi, ederse ne kadar fayda eder bilinmiyor.

Nazar bocuğu takmanın dini bir anlamı var mıdır?

Nazar boncuğu takmanın dini bir anlamı yok, geleneksel olarak takılıyor. Nazar boncuğuna dini bir anlam yüklemek günahtır.

Annenin çocuğuna nazarı değer mi?

Nazar genellikle kıskançlık etkisiyle oluşsa da sadece kıskançlık sonucu oluşur diyemeyiz. Çocuğuna “ne güzel çocuğum var” şeklinde kibir ve gururla bakan anne-babanın nazarı çocuklarına değebilir. Bu nedenle çocuğumuza “ne güzel çocuğum var” demek yerine “Allah ne güzel çocuk verdi, Maşaallah” demeliyiz.

Maşaallah demek nazar değmesine engel olur mu?

Hadislerde bildirdiğine göre Maşaallah demek nazar değmesine mani olur. Yalnız maşallah kelimesinin ne manaya geldiğini bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Maşaallah “Allah dilediği şekilde yaratır” demektir. Gördüğü güzelliklerin Allah’ın kudreti ile var olduğunu düşünen kişi güzelliği kuldan değil Allah’tan bilir ve hased etmez.

Bebeğe kemik takmak nazardan korur mu?

Bebeğe bakanların dikkati kemiğe kaysın da nazar değmesin diye böyle bir uygulama yapılmaktadır. Kızlar için kemikli, nazar bocuklu kolye ve bileklik satılmaktadır. Esasen bunun mantıklı bir açıklaması yoktur. Bebeğinize nazar değmemesini istiyorsanız, nazar duası okuyunuz, süslemede aşırıya kaçmayınız, niyetinin halisliğine inanmadığınız kişilerin önüne çıkarmayınız.

Tarlada domates

Aniden kurumaya başlayan domates fidanı

Tarlalara, bağ ve bahçelere kemik, yumurta kabuğu gibi çirkin şeyler asmanın nazarla ilişkisi var mıdır?

Bu tür uygulamalar, nazar değmemesi için yapılır. Bahçe çirkinleştirilerek nazar değmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Bu tür sembolik uygulamaların nazar değmesine ne gibi faydası olacağı bilinmemektedir. Dinimizde genel kaide kişinin elindeki mal varlığının, güzelliklerin başkalarının gözüne sokmamaya çalışmasıdır. Sembolik uygulamalar yerine, hava atma ve gösterişten kaçınılmalı, öşür ve zekat verilmeli, mahsulü görenlere göz hakkı vermelidir. Bununla birlikte bahçeyi görenlerin sahibinden izinsiz göz hakkı almaları uygun değildir, kul hakkına girer.

Tahtaya vurmanın nazara bir faydası var mıdır ?

Nazar değmesin diye tahtaya üç kere vururlar. Bu halk arasında yaygın bir hurafedir. Eski çağlarda farklı uygarlıklar doğaya tapmışlar, bazı hayvan ve bitkilere kutsallık atfetmişlerdir. Uzun ömürlü, dayanıklı ve heybetli ağaçlara ölümsüzlük atfeden, kutsal sayan ve ağaçlardan medet uman uygarlıklar yaşamışlardır.  Bu bir tür şirk uygulamasıdır. Ağacı kutsal sayan müşrikler, ona dokunarak sağlık, ölümsüzlük, bereket talep ederlerdi. Halkımız farkında olmasa da günümüzdeki tahtaya vurma alışkanlığı eski şirk adetlerinin günümüzdeki uzantısıdır. Bu tür hurafelerden vazgeçmek gerekir.

Cansızlara nazar değer mi ?

İnsan ve hayvanlara göz değdiği hadislerle sabit olsa da cansızlara göz değip değmediğine ilişkin bir hadis yoktur. Peygamberimiz (SAS) bahçesine kuru kafa asmak isteyen bir kadına izin vermiş olsa da bahçeye mi göz değecek yoksa güzel bir bahçeye sahip olduğu için kadına mı göz değecek endişesi vardır bilinmemektedir. Günümüzde de halk arasında ev, araba gibi cansız nesnelere nazar değeceği endişesi vardır. Bu şu şekilde düşünülebilir; Mal varlığınız nedeniyle size hased edebilirler.

Kıble
Bu yazı 2697 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak