Nazar değdirmek kul hakkına girer mi?

Paylaş
 

Böyle bir soru hiç soruldu mu bilmiyorum. Ama hiç mi merak etmiyoruz cevabını. İşlerimiz tıkırında giderken hasetten yanıp tutuşan birisi bize şöyle bir bakış atıyor. Arkasından trafik kazası yapıyoruz. Bakmasaydı belki de kaza yapmayacaktık. Bunu Allah’tan başkası bilemez. Böyle bir durumda kem göz sahibi kul hakkına girmiş oluyor mu?

Önce fiilin nasıl olduğuna bir bakalım. Nazar istemsiz bir hadisedir. Kem göz sahibinin içi fesatlık dolu, içinden bizim mahvolmamızı istiyor. Ama kem göz sahibinin istemli olarak bize nazar değdirmesi istisnalar haricinde mümkün görünmediğinden kul hakkından yırtabilir. Çünkü kasıtsız bir davranıştır. Yine de doğrusunu Allah bilir.

Konuya başka bir açıdan bakarsak güzel bir şey gördüğümüzde “Allah bereket versin” demeyi Peygamberimiz emretmiştir. Kıskanmak yerine gıpta etmek gerektiği tavsiye edilmiştir. Yani başkasındakinin yok olmasını temenni etmek yerine bizim de olmasını temenni etmek gerekir. İşte kem göz sahibi Peygamberimizin (sas) sünnetini uygulamayarak kusur işlemiş olur.

Nazar konusunu ele aldığımızda hem nazar eden hem de nazara maruz kalan açısından değerlendirmekte fayda var. Biz genellikle nazar değenin kendimiz olduğu senaryosuyla hareket ediyoruz. Biz de nazar ediyor olamaz mıyız? Nazardan korunalım ama kendi nazarımızdan da başkalarını koruyalım.

Kıble
Bu yazı 2139 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak