Nazar değmesin diye nazar boncuğu takmak caiz midir ?

Paylaş
 

Nazar boncuğu takmak ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir uygulamadır. Nazar konusunda insanlarımız çeşitli görüşlere sahiptir.

 • Kimisi nazarı tamamen reddeder. Dolayısı ile nazar değmesin diye nazar boncuğu takılmasına bir anlam veremezler. Nazar boncuğunu takarsa adettendir diye küçük çocuklara takar veya hiç takmaz.
 • Kimisi nazar konusunda nötürdür. Yani var mıdır, yok mudur emin değildir. İhtiyaten nazar boncuğu takar.
 • Kimisi nazara inanır, korunmak için de nazar boncuğu takar.
 • Kimisi nazara inanır, korunmak için nazar duası okur, ilave tedbir olarak nazar boncuğu takar.
 • Kimisi nazara inanır, korunmak için nazar duası okur, nazar boncuğunu takmanın dinde yeri olmadığı için takmaz.

Nazar ve nazar boncuğu ile ilgili tespitlerimiz aşağıdadır:

-Nazar gerçektir. Bu kuran ve hadislerde bildirilmiştir. Yok saymak caiz değildir.

Nazar boncuğunun nazara faydası olup olmadığı hakkında bilimsel veri bulunmamaktadır. Plasebo etkisi yaptığı yani “nazar değer” evhamından kurtararak, iç rahatlattığı, mutlu ettiği için takıldığı düşünülmektedir.

-Günün birinde bilim adamları nazar boncuğunun nazardan koruduğunu tespit ederse veya nazardan korumak için bir alet geliştirirse bunu kullanmanın bir mahzuru yoktur. Çünkü dinimiz derde deva aramayı teşvik etmiştir.

-Dinimizde Nazara karşı nazar boncuğunu emreden veya teşvik eden bir hüküm bulunmamaktadır. Tam tersine  nazar boncuğuna dini bir anlam yüklemek bidat olduğu gibi nazar boncuğundan medet ummak da kişiyi şirke götürebilir.

-Nazar boncuğuna kutsallık veya dini bir anlam yüklemeden süs niyetiyle “geleneksel” olarak takmak bidat olarak nitelendirilemez. Çünkü bidat “dine sonradan eklenen şey” demektir.

Konu ile ilgili Diyanet işleri Başkanlığı da görüş bildirmiştir. Nazarduasi.net olarak biz Diyanet İşleri Başkanlığını baz almaktayız, bu nedenle Diyanet’in nazar boncuğu takmayla ilgili görüşünü aşağıda veriyoruz.

“Tüm tedavi ve korunma yöntem ve sebeplerine başvurduktan sonra sonucu yüce Allah’tan beklemek İslam inancının gereğidir. İslam inancında, nihai etkiyi Allah’tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Rasulüllah (s.a.s.) “Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154) buyurmuştur. Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah’a ortak koşmuş olacağını ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 156). Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamber (s.a.s.)’in öğrettiği duaları yapmak gerekir (Buhari, Tıb 37; Tirmizi, Tıb 16; İbn Mace, Tıb 32; bkz. Tecrid-i Sarih Tercemesi, 12/90). Bu çerçevede felak ve nas sureleri yanında Hz. Peygamber (s.a.s.)’in torunlarına yaptığı şu dua da okunmalıdır: “Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım” (İbn Mace, Tıb 36).”

Kıble
Bu yazı 2997 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. necla dedi ki:

  ben nazar boncuğu yerine, nazar değmesin diye bu sayfayı sık kullanılanlara ekledim

 2. Ayhan dedi ki:

  Nazar boncuğu haçlıların uydurduğu bişey Rabbim nazardan korumamız için ayetler indirmiş ki ondan başka hiç kimseden yardım istemiyelim diye ama haçlılar ne yapmış yardımı allahtan dilde nazar boncuğundan istesin diye nazar boncuğu uydurmuşlar hem nazar boncuğu tek göz tek gözde şeytanı temsil eder müslümansan allahtan yardım istersin nazar boncuğundan diil

 3. Zekiye dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler, kafamdaki soru işaretini sildiniz.

 4. Ebru Tinçer dedi ki:

  Bizdeki nazar inancının başlangıcı Orta Asya’ya Şamanizm dönemine uzanır. Geçmişte kötü bakışın, negatif enerjinin insanlara felaket getireceği düşünülmüş ve kötü bakışın önüne geçmek için pek çok nesne kullanmıştır. At nalı, yumurta kabuğu, sarımsak, kuru diken, bez bebek, akik taşı, çocuk ayakkabısı, kaplumbağa kabuğu, kurt dişi, mercan, çörekotu, deniz kabukları, çakıl taşı, hurma çekirdeği ve son olarak irili ufaklı mavi nazar boncukları…Günümüzde çok güzel nazar boncuklu takılar yapılıyor. Ben seviyor ve kullanıyorum.

Bir yorum bırak