Nazar duası fayda eder mi ?

Paylaş
 

Bu ilk duyulduğunda abes bir soru gibi gelebilir. Fayda etmeyecekse neden okuyalım diyebilirsiniz.  Soruyu önemli bir konuya dikkat çekmek için sordum. Birincisi nazar olayına kahve falı gibi bakanların varlığı. Yani nazarın gerçek olup olmadığı konusunda emin olamama ve ihtiyaten dua etme.

Bir şey ya gerçektir ya da değildir? Öyle olması gerekmez mi? Peki emin olmadığınız bir şeye karşı edilen dua işe yarar mı? İşe yarasa fark edecek misiniz? Çünkü nazarın varlığından emin değilsiniz?

İşte “nazar duası fayda eder mi ?” sorusunu bu sebeple soruyorum. Tam olarak inanmadığınız bir şeye dua ederken ne kadar samimi olabilir siniz? Fayda görünce bunu yaptığınız duadan mı bileceksiniz? Çünkü nazar gerçek değilse nazar duası da gerçek değil o zaman.

Kafanız mı karıştı? İsterseniz biraz görüntüyü netleştireyim. Nazar denilen hadise gerçektir. Ayet ve hadislerde yeri vardır. Dolayısıyla nazar duası da gerçektir.

Gelelim “fayda eder mi?” konusuna! Konu buraya gelince duaların bir ibadet olduğunu hatırlamak lazım. İkindi namazı vakti girince İkindi namazını kılarız, yağmur yağmayınca da yağmur duası ederiz. Yağmur yağmak zorunda mı? Hayır değil? Kuraklık olunca yağmur duası yapmanın vakti gelmiş oluyor. Biz de yağmur duası ediyoruz. Görevimiz yağmur duası yapmak. Yağmur yağmayınca duamız kabul olmadı manasına gelmiyor. Çünkü biz görevimizi yaptık.

İşte nazar konusu da böyledir. Nazar tehlikesi belirdiğinde nazar duasını hem fiili hem de kavli olarak yapmalıyız. Ama bunlar yine de nazarın değmesine engel olamayabilir. Ama biz kulluk görevimizi yapmış olduk.

Yani nazar duası yapsak da nazar değebilir.

Kıble
Bu yazı 1946 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak