Nazar Duası ve Nazardan korunma konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının görüşleri

Paylaş
 

Bilindiği üzere görsel ve yazılı basında, internette, sosyal medyada her konuda bilgi kirliliği bulunmaktadır. Saf kaynağından sunulan bilgiler ile kullanıcılar tarafından anlaşılamayacak maksatlarla çarpık, eksik, tevil edilmiş bilgilerin yan yana sunulması neticesinde temel dini bilgilerini öğrenmek isteyenler bilgi karmaşasına maruz kalmaktadır.

Nazarduası.net olarak ziyaretçilerimize kaynağından bilgi sunmakla birlikte dini konularda görüş vermeye yetkili tek resmi kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nazar konusu ile ilgili görüşlerini herhangi bir eksik veya ilave yapmaksızın aşağıda veriyoruz. Her ne kadar bazı çevreler Diyanet İşleri Başkanlığı gibi ülkemizin güzide kurumlarından birini itibarsızlaştırmak istese de gerek din konusunda resmen fetva vermeye tek yetkili kurum olması gerekse de din tacirleri karşısında halkımızı fener gibi aydınlatması sebebiyle Nazarduası.net olarak Diyanet İşleri Başkanlığını referans alıyoruz.

Nazar duası ve nazardan korunma ile ilgili www.diyanet.gov.tr’de yer alan görüş aşağıdadır:

“Nazarın mahiyeti ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de: “İnkar edenler Kur’an’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi.” (Kalem; 68/51-52) buyurulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.): “Göz (nazar) haktır.” (Buhari, Tıb, 35) buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” (Buhari, Tıb, 34) demiştir.

 Rasulüllah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Muavvizeteyn (Felak ve Nas) surelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği rivayet edilmektedir (Tirmizi, Tıb, 16; İbn Mace, Tıb, 32).

 Bunların yanında sihire, büyüye ve nazara karşı birden çok dua okunabilir. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ayrıca, torunları Hasan ve Hüseyin’i nazar ve benzeri olumsuzluklardan korumak için onlara şu duayı okurdu: “Sizi her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine ısmarlarım.” (İbn Mace, Tıb, 36). Yine Peygamberimiz (s.a.s.): “Kim hoşuna giden bir şey görür de; ‘MaşaAllahu la kuvvete illa billahi’ (Allah’ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhaki, Şuabu’l-İman, IV, 90) buyurmuştur.”

Kıble
Bu yazı 3710 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. melisa dedi ki:

    allah razı olsun. Güzel bir yazı

  2. nur dedi ki:

    ya bazen öyle bir bakıyorlar ki sanki içimi delip geçecekler

  3. samet dedi ki:

    milli takım için nazar duası okudum

Bir yorum bırak