Nazar gerçek mi?

Paylaş
 

Nazar denilen şey acaba gerçekten var mıdır ? Konuya dini pencereden bakarsak nazar var. Kalem Suresinin 51. Ayetinde “Neredeyse seni gözleriyle yıkacaklardı” denilmektedir. Demek ki nazar denilen hadise gerçektir. Ayrıca bir çok hadisi şerifte de nazarın gerçek olduğu, hatta bu yüzden ölenlerin olduğu bildirilmektedir.

Kimisi de konuya bilimsel gözle yaklaştığını iddia edip nazarın aslı astarı olmadığını iddia etmektedir. Halbuki bilim deney ve gözlem yaparak gerçeğe ulaşmayı hedefler. Nazar diye bir şey olmadığını iddia edenlerin bu konuda bilimsel çalışmaları var mıdır ? Hiç olmazsa araştırmışlar mıdır ? Tabi ki böyle bir şey yok. Gerçek bilim adamları bilimsel olmayan hiçbir şeyin varlığını iddia etmez. Bu  “ben daha rast gelmedim, demek ki böyle bir şey yok” demek değildir.

İşin gerçeği insanlar hayatlarında en az bir veya birkaç kez nazarı hissederler. Ama bunu tanımlamak güçtür. Şanssızlık, sakarlık veya kötü gününde olmak gibi perdelerin arkasına saklanabilir nazar. Ama genellikle de bunun tersi yaşanır. Yani kötü gününde olan birisi bunu nazara yorabilir. Çoğu kere de sakarlıklarını kapatmak için nazar bahanesini kullanırlar.

Fakat tüm bunlar nazar olduğu gerçeğini değiştirmez. Peki nazar neden olur ? İşe teknik yönden bakarsak bu insan duygularının bakışlarla ifade edilmesinin bir sonucudur. Bazen çok güzel bir şeyi görünce anormalleşiriz ya. Ya da kıskanırız birisini. İşte bu zamanlarda daha bir farklı bakarız. İnsan vücudu sadece et ve kemikten oluşmuyor. Vücudumuz aynı zamanda bir enerji sistemi. Etkili bakışlarla vücuttan enerji boşalımı oluyor.  Bu bakışlara maruz kalan kişide de enerji dengesizliği nedeniyle bir takım anormallikler olabiliyor.

Bu kulağa biraz bilimkurgu gibi gelse de gerçek. Düşünün ki kilometrelerce uzaklardaki nesneleri görüyoruz. Beynimizin bu nesneleri algılayabilmesi için göz vasıtasıyla ta oralara ışın gönderip sonra yansımasını toplaması gerekiyor. Yani gözümüze sürekli ışın giriş çıkışları oluyor. Bizi derinden etkileyen bir manzaraya ise alfa yani sarsıcı ışınlar gönderiyoruz.

İşte mesele bundan ibaret. Lakin herkesin nazarı değmez. Çünkü bu bir enerji yoğunluğu meselesidir. Ben şuna nazar değdireyim demekle olacak iş değildir. Nazar olayı nazarı kuvvetli kişilerin istemsizce kuvvetli bakmalarından kaynaklanıyor. Bu enerji yoğunluğu genellikle hased yani kıskançlık duygusu ile açığa çıkıyor. Veya aşırı sevgi ile. Nazar sadece kem gözlerden değil, aşkla bakan gözlerden de olur.

Peki ne yapmalı ? Bir kere fesat kişilerden uzak durmak lazım. Onların kıskançlıklarını celbedecek şeylerden uzak durmak lazım. Nazara karşı dua edilir ama bunun bir de fiili duası olmalı değil mi ? Çocuğumuzu hediye paketi gibi süsleyip kalabalığa çıkarırsak tüm bakışlar çocuğun üzerinde olacağı için zarar görebilir. Yada gösteriş budalası hareketler kem bakışların çevrilmesine neden olabilir.

İşin bir başka yönü de “ya bizim nazarımız değerse ?” konusudur. Nedense herkes kendisine nazar değeceğinden korkar. Hiç bunun tersi akıllara gelmez. Bizim nazarımızın değmemesi için güzel bir şey gördüğümüzde “Barekallah” yani Allah bereket versin demeliyiz. Başkalarının malında, güzelliğinde gözümüz olmamalı. Allah artırsın, daha çok versin demeliyiz. İyi bir kula düşen budur.

Son olarak nazar değmesine karşı okunabilecek sureleri hatırlatalım. Muvazziteyn denilen Felak ve Nas Sureleri, ayrıca Ayetel Kursi nazar değmesine karşı okunmalıdır.

 

Kıble
Bu yazı 2115 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak