Nazar ile Maşaallah ilişkisi

Paylaş
 

Nazar değmemesi için “Maşaallah” derler. Gerçi çoğu kişi maşaallah’ın ne manaya geldiğini bilmez hatta maşşallah şeklinde kullanır. Acaba maşallah denilmesi yeterli midir?

Önce maşaallah’ın anlamına değinelim. Bu ifade “Allah dilediği gibi yaratır” demektir. Halbuki çoğu kişi maşaallahı “piyasanın en iyisi bu, eşi benzeri görülmemiş güzellikte” manasına kullanır. Güzel bir şey söyleyince maşallah demenin maksadı nazar değmesinden korkulan kişinin üzerinden kıskanç bakışları almaktır. Yani Allah bundan daha iyilerini de yaratır, hased etme demektir.

Göz alıcı güzellikte bir şeyi veya birini görünce “Mâşâallah la kuvvete illa billah” yani Allah’ın gücü dilediği gibi yaratmaya yeter demek sünnettir.

Böylece istemeyerek de olsa nazar değirebilecek kişilerin dikkatli olması sağlanır.

Kehf suresinin 39. Ayeti nazar ayeti olarak bilinir. Meali de şöyledir:

“Bahçene girdiğin zaman mâşâallah la kuvvete illa billah demeliydin değil mi?”

Bir hadisi şerifte, Peygamberimiz (sas) :Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez, buyurmuştur.

Görüldüğü üzere nazar karşısında Maşaallah demek adetten veya öylesine söylenilmiş bir söz değil dinde yeri olan bir ibadettir. Aynı zamanda da müminleri başkalarında olanı kıskanmamak üzere mental olarak hazırlamaktadır.

Kıble
Bu yazı 1938 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak