Nazar mı değil mi?

Paylaş
 

Elinizdeki bardağı hiç sebep yokken düşürdünüz. Eliniz ıslak veya kaygan değildi, bardağı da kavramıştınız. Böyle bir durumda insanın aklına ilk olarak nazar gelir. Nazar değdi deyip yere düşüp de kırılmayan bardağı yere bir daha atıp kırmaya çalışıyorsunuz.

Manzarayı tasvir ettik. Bu nazar mıdır değil midir ? İşin gerçeği bunu ayırmak zor. Ama nazar konusunda söylenebilecek en doğru şey sakarlıkların, olumsuz düşüncelerin, basit kazaların hep nazarla açıklanmaya çalışıldığıdır.

-Belki de dikkatsizliktir!

-Yok öyle değil, nazar bu nazar!

-Belki de yine sakarlık yaptın?

-Yok canım nazar bu nazar !

-Ayda iki bardak normal bir durum değil mi, basit bir kaza olabilir bu.

-Kesin nazar bu!

-E, peki kim nazar değdirdi sana ? Evde yalnız başınaydın, kimin nazarı değmiş olabilir?

-!?…. Galiba dünkü günde nazar değdi bana.

-Dünden beri nazar hiçbir şey yapmadı yani.

-Demek ki !

-Uzun vadeli nazar olmalı bu !

-Dalga geçme nazar diyorum…

-Tamam kızma, nazar diyorsan nazardır…J

Nazar muhabbetleri hep böyledir. Her türlü bela musibet nazara yorulabilir. Belki nazar değmiştir, belki de değmemiştir. Kula düşen kulluğunu yapmaktır. Nazar duası okumalı, güzel bir şey görünce “Maşallah” demeli, nazar değerse abdest almalı ve dua etmelidir. Eğer nazar konusunda endişe ediyorsanız, başkalarını kıskandıracak şeyler, gözü kalacağı şeyler yapmamanız, elinizdekilerle hava atmamanız gerekir. “Kıskananlar çatlasın” demek fayda getirmez çünkü kıskananlar değil kıskandıranlar nazardan çatlar, unutmamak lazım…

Kıble
Bu yazı 1564 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak