Nazar nedir ?

Paylaş
 

Bir çoğumuzun zaman zaman muzdarip olduğu nazar, yani göz değmesi nedir, bilimsel ve dini yönü nedir, korunmak için ne gibi tedbirler alınır ?

Nazar nedir ?

Kelime manası bakmak demektir. Halk arasında kullanıldığında bakış yoluyla verilen zarar anlamı taşır. Nazar bir bedendeki biyoenerjinin bir başkasına bakış yoluyla aktarılmasıdır. Sadece insanlara değil bazen de hayvanlara nazar değer.Duygu yoğunluğu ile bir vücuttan diğerine aktarılan enerji (sarsıcı bakışın ihtiva ettiği enerji) bakışa maruz kalanın biyoenerji dengesini bozarak çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Maşaallah demenin göz değmesine faydası var mıdır?

Maşaallah Allah dilediği şekilde yaratır demektir. Yani isterse bir şeyi çok güzel yaratır, dilerse de çok güzel bir şeyi yere batırır, sıfıra indirir demektir. İnsanların yaptıkları ile kibirlenmemesi gerektiğini, her şeyin Allah’ın iradesi ile olduğu, bu gün çok güzel görünen bir şeyin Allah’ın dilemesi ile mahvolabileceğini ifade eder. Peygamberimiz (SAS) maşallah denildiğinde göz değmeyeceğini bildirmiştir. Esasen maşallah kelimesinin anlamını bilmek ve bilinçli olmak gerekir. Bilinçli kişi tüm güzellikleri Allah’tan bilir ve kulların elindeki nimetlere hased etmez. Fesat kişi ise bir güzelliği görünce onun mahvolmasını diler ve nazar eder.

Nazar boncuğu takmanın dini bir yönü var mıdır?

Nazar boncuğu takmanın dinde yeri bulunmamaktadır. Boncuğa dini bir anlam vermek hurafedir, bidattır, günahtır. Fakat göz boncuğunu dünyevi tedbir olarak takmanın bir mahsuru yoktur. Dini anlam yüklenmeden takılabilir. Göz boncuğu hased bakışların başka yöne çekmek için takılır. Gerekçesi nazarın ilk kuvvetli bakışının etkisini hafifletmektir.

Nazar boncuğunun faydası olur mu ?

Nazar boncuğunun faydası olup olmayacağının bilimsel veya dini bir açıklaması bulunmamaktadır. Bunu kişiler kendisi de değerlendirilebilir. Bir bebeğe nazar boncuğu takıldığında yabancı bakışların ilgisi bebekten boncuğa kayabilir mi? Gerçek şu ki yabancıların önüne çıkarılan bebeği süsleyip püslemenin etkisinin yanında nazar boncuğunun etkisi yok denecek kadar azdır. Hele de savunmasız yavru öve öve bitirilemiyorsa kem göze karşı nazar boncuğu ile önlem alınması yeterli midir?

Nazar duası okumak nazara karşı etkili midir ?

Peygamberimizin (SAS) bildirdiği nazar duaları vardır. Ayrıca Kuranı Kerim’in son iki suresi olan Felak ve Nas sureleri göz değmesine karşı okunur. Bu dua ve sureleri okumak hem ibadet hem de nazara karşı koruma tedbiri almaktır.

Nazar duası okumak dışında hangi tedbirler alınabilir ?

Nazara karşı en etkili tedbir başkaların kıskançlığı celb edecek hareketlerde bulunmamaktır. Güzel elbise ve aksesuarlarla süslenen küçük çocuklar, evlenemeyenlerin veya çocuğu olmayanların dikkatini çekecektir. “Bak ne güzel çocuğum var “dercesine yapılan davranışlar elbette ki bazılarının kıskançlık damarlarını ortaya çıkaracaktır. Halk arasında “kıskananlar çatlasın” şeklinde bir ifade vardır fakat bu tabir doğru değildir. İşin gerçeğinde kıskananlar değil kıskanılanlar çatlar. Bu yüzden kıskandırıcı hareketlerde bulunmamalıdır. Kibirlenmemek, mütevazi olmak sadeliği tercih etmek gerekir. Fakir bir semte park edilen lüks bir araca ya nazar değer ya da çizilir. Sahne korkusunun nazar ile ilgisi var mıdır ? Sahneye çıkmaya gerek yok soğan doğrarken bile birisi baksa elinizi kesme ihtimali artar. Herhangi bir işi bakışlar altında yapmak ile kendi başınıza yapmak arasındaki farkı hissetmeniz mümkündür. Düşünün ki sahnede yüzlerce kişi size bakıyor, etkilenmemek mümkün mü? Bu etkiyi herkes hisseder. Bu nedenle göz önünde olanların nazara karşı daha fazla dikkatli olması gerekir. Dua, ayet, muska taşımak nazara karşı korur mu? Dua ve ayetleri taşımaktan ziyade okumak faydalıdır. Banyo tuvalet gibi pis ortamlara girerken üzerinde ayet bulundurmanın sakıncası da ortadadır. Hele de kutsal ayetleri süs diye aksesuar eşyası olarak kullanmak (Allahu alem) saygısızlıktır. Dua ve sureler okuyup manasını yaşamak için vardır, aksesuar olarak kullanmak için değil. Ayrıca içinde ne yazdığı bilinmeyen muskaların taşınması daha da sakıncalıdır. İçinde küfür kelimeleri veya cinleri size musallat edecek şeyler olmadığını bilebilir misiniz?

Kıble
Bu yazı 2433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak