Risale-i Nur Külliyatları

Paylaş
 

Risale-i Nur Külliyatı, kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in öğretici ve eğitimci bir kitap olduğunu dünyada yaygınlaştırmak isteyen, bunu kendine amaç edinen Bediüzzaman Said Nursi’nin yazdığı 14 kitaptan oluşan Kur’an Kerim’in tefsiridir.

Risale-i Nur’un oluşmasındaki amaçlardan bir tanesi, imanı korumak güçlendirme adına bu görüşü ve kitapları tüm dünyaya yaymaktır. İman konularında akıl ve bilimi harmanlayan npublish.com, web sitesinden dünyaya açılan bir yayıncılığın başarılı hikâyesidir.

İman konularını aklen ve bilimsel açıdan ele alan Bediüzzaman, deccal, mehdi, ahir zaman, cennet, cehennem konularına da ciddi şekilde yoğunlaşır. Birçok tefsir kitabı olmasına rağmen dünyaya da kabul görmüş olan Risale-i Nur’un dünyada kabul görmesinin birçok sebebi vardır. Öncelikle iman gücünü korumak ve yükseltmek adına birçok açıklamaya sahip olan Risale-i Nur’da öğrenmek için sorgulamak, neyi neden yaptığımızı bilerek iman etmek teması mevcuttur. Bir örnekle açıklamamız gerekirse bir binanın ne kadar sağlam olduğunu, temelinin sağlamlığı korumasından anlayabiliriz. İman da aynen bu şekilde ilerlemektedir. İmanı korumak ve güçlendirmek son derece önemlidir. İman rükûnlarında oluşacak olan en ufak şüphe, bizi felakete sürükleyebilir. Bu yüzden, Risale-i Nur kitabı, imanı korumak, güçlendirmek, doğru bilgileri empoze etmek için yola çıkan geçmişten günümüze hala kabul gören bir tefsir kitabı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif’lerin yeterli kaynak olduğuna inanlar için şu açıklamayı yapabiliriz. Öncelikle bizlerin ilk kaynağının Kur’an-ı Kerim olduğunun altını çiziyoruz. Fakat şöyle bir durum var ki kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, yüksek belagatlı bir kitaptır. Kur’an’da yer alan her şeyi anlamaya muktedir değiliz. Çünkü Arapça çok zengin bir kelime içeriğine sahiptir, bu yüzden de Türkçe’ye tam manasıyla çevirmek mümkünn değildir. Okunan en güvenilir meal dahi Kur’an-ı Kerim’in tam manası değildir. Tabi ki meal okunmamalı, hatalıdır diyemeyiz fakat Risale-i Nur gibi günümüze hitap eden bir tefsirle okuduğumuz meali tamamlamamız daha sağlıklı olur. Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayarak, hatta yaşayarak iman gücümüzü, inancımızı da kat be kat yükseltebilir, iman gücümüzün farkında olabiliriz.

Yani Risale-i Nur’a genel anlamda baktığımız zaman görüyoruz ki Kur’an’ın hakikatlerinden ve Hadis-i Şerif’lerden  oluşuyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Hz. Muhammed’i ve Kur’an-ı Kerim’i anlamak isteyenler için Risale-i Nur gerçekten gereklidir.

Kıble
Bu yazı 325 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak