Sübhaneke

Paylaş
 

Sübhaneke Duasının hayatımızda özel bir yeri vardır ? Neden mi ? İlk öğrendiğimiz dua hatta ilk öğrendiğimiz dini bilgi Sübhanekedir. Toplumda bu duadan başka dua bilmeyenler vardır. Kelime-i şehadeti bile telaffuz edemeyenler bu duayı bilirler. Başka dua bilmeyenler başı sıkışınca veya herhangi bir şekilde dua etme ihtiyacı duyunca bu duayı okurlar.

Her ilkin özel olduğu gibi çocukluk döneminde ilk öğrendiğimiz dua yani Sübhaneke duasının da yeri bizim için ayrıdır. Bir de büyüklerden “aferin” alma, koltukların kabarması duygusu çok özeldir. Çünkü ileriki yıllarda Yasin Suresini bile ezberleseniz sizi bu denli tebrik etmezler, şımartacak derecede “aferin” demezler.

Subhaneke’yi ayrıcalıklı kılan bir şey de bu duayı namazların en başında okumamızdır. Dini kaynakları dikkatli şekilde incelediyseniz her zaman çok önemlinin ilk en önce yer aldığını görürsünüz. Dualara hamd ve salavatla başlamak, Kuran’ı Kerimin Fatiha Suresi ile başlaması, her işe ve surelere besmele ile başlamak gibi.

Peki Subhaneke nasıl bir duadır ki dinin direği olan namazda hem Fatiha Suresinden, hem de euzubesmeleden önce gelmektedir. Subhanekenin sırrı içeriğinde gizlidir. Bu dua diğer duaların özü, bir çeşit özetidir denilebilir. Tüm duaların ana fikri Subhaneke Duasında toplanmıştır.

Sübhaneke Duası

 

Sübhaneke Arapça Okunuşu:Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük *) ve lâ ilâhe ğayrük.

Sübhaneke Türkçe anlamı: Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

* Sübhâneke, cenaze namazında parantez içindeki “Ve celle senâük” cümlesi ile beraber okunur.

Kıble
Bu yazı 1510 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak