Zenginlik Duası

Paylaş
 

Allah’tan zengin olmak da istenebilir. Bununla birlikte zenginliğin kula fazladan sorumluluk getirdiğini de unutmamak gerekir. Fakir birisi iken sadece kendi geçiminizden sorumlu iken, zengin olursanız mali ibadetleri yapmakla da yükümlü olursunuz. Ayrıca zenginlik insanı şımartabilir.  İnsanın varlıkla imtihanı bazen yoklukla imtihanından daha çetin olabilir, bu nedenle Allah’tan hayırlısını istemek daha iyidir.

Yine de zengin olmak günah değildir ve zengin birisi, fakire nazaran daha çok sevap elde etme imkanını da elde etmiş olur. Başkalarına yardım etmek, yoksulu doyurmak, ülkeyi imar etmek amaçları ile zenginlik istenebilir.

Şüphesiz zenginlik, mal, mülk ve güç denince akla Süleyman aleyhisselam gelir. Diğer peygamberlerin aksine Süleyman aleyhisselam o zamana kadar eşine az rastlanır bir güç ve zenginlik elde etmiştir. Süleyman aleyhisselam sahip olduğu imkanları elde etmek için şu duayı yapmıştır:

                                    Süleyman (as) Duası

 Okunuşu: “Rabbiğfirli ve hebli mulkella yembeği li ehadimmin ba’di inneke entel-vehhab.”

Anlamı:Ey Rabbim! Beni bağışla ve bana benden sonra kimseye lâyık olmayacak bir mülk / hükümranlık bahşet. Şüphesiz, Sen çok bahşedicisin.” (Sad, 38/35)

Hz  Süleyman (as) zorlu bir hastalıktan kurtulunca yukarıdaki duayı okur ve kendisine o zamana dek görülmemiş güç ve zenginlik verilir. Dua ederken Kuranı Kerimde yer alan duaları okumak başka duaları okumaya göre daha makbuldür.

Geçim sıkıntılarından kurtulmak için ise Rızık Duası yapılabilir.

Kıble
Bu yazı 3886 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. İnzafin dedi ki:

    Her gece okuyacağım olması olmaması önemli değil özellikle insanın iç zenginlikleri, iç dünyası zengin olsun bol bol olsun içinin ruhunun güzelliklerini dağıtabilsin, Nur ‘ un her yere herkeslere yayabilsin.

Bir yorum bırak